George Chapman
Former Derby City Council Member Ward I

face-man.png

Title

George Chapman
Former Derby City Council Member Ward I

Description

Term
Apr. 16, 1968 - Apr. 18, 1972
  • elected Apr. 02, 1968 defeating Robert Boris Baird for the Ward  seat vacated by Otto Praeger
  • sworn in Apr. 16, 1968
  • re-elected Apr. 07, 1970 and ran unopposed
  • did not seek re-election in 1972

Creator

City of Derby

Source

City of Derby

Collection

Citation

City of Derby, “George Chapman
Former Derby City Council Member Ward I,” Derbykshistory, accessed October 17, 2021, http://www.derbykshistory.com/items/show/323.

Output Formats