George C. Brown
Former Mayor of Derby
2 years
Former Derby City Council Member Ward III
3 years

face-man.png

Title

George C. Brown
Former Mayor of Derby
2 years
Former Derby City Council Member Ward III
3 years

Description

Term as Mayor
Apr. 20, 1971 - Apr. 17, 1973
  • elected Apr. 06, 1971 defeating Arnold Nollenberg and Lloyd Pitchford for the position of mayor vacated by Martin J. "Marty" Williams, Jr.
  • sworn in Apr. 20, 1971
  • did not seek re-election in 1973

Term as City Council Ward III
Apr. 16, 1968 - Apr. 20, 1971
  • elected Apr. 02, 1968 defeating Jimmie Cousins for the Ward III seat vacated by Leonard W. "Bill" Parks
  • re-elected Apr. 07, 1970 and ran unopposed
  • resigned Apr. 20, 1971 leaving an unexpired term for the Ward III seat and taking the position of mayor

Creator

City of Derby

Source

City of Derby

Collection

Citation

City of Derby, “George C. Brown
Former Mayor of Derby
2 years
Former Derby City Council Member Ward III
3 years,” Derbykshistory, accessed May 19, 2022, http://www.derbykshistory.com/items/show/266.

Output Formats